Na tejto podstránke pre vás budeme zhromažďovať linky, kde nájdete odbornú pomoc a poradenstvo. Povzbudzujeme Vás k tomu, aby ste sa nebáli opýtať, ak sa vám niečo nezdá. Je lepšie sa na odborníka obrátiť skôr, ako bude neskoro.
Využite bezplatnú linku VIAC AKO NI(C)K, ktorej poslaním je pomáhať nepretržite deťom či dospelým, ktorí sa ocitli v ohrození alebo v situácii, kde si nevedia dať rady. Odborníci komunikujú cez web viacakonick.gov.sk, aplikáciu Viac ako Ni(c)k alebo cez mail pomoc@viacakonick.gov.sk.
Internetová linka dôvery pre mladých nonstop, bezplatne, anonymne – ipcko.sk + bezplatná nonstop Krízová linka pomoci: 0800 500 333.
Anonymná linka dôvery pre deti, ktoré prežili online vydieranie, nekomfort alebo sa internete už necítia v bezpečí – stalosato.sk. LINKA: 055/234 72 72
Každý má nádej vyliečiť sa z porúch príjmu potravy. Na stránke chutzit.sk poskytujú prevenciu, vzdelávanie a podporné programy liečby pre ľudí s poruchami príjmu potravy a ich blízkych. LINKA: 0800 221 080
Na stránke Linky detskej istoty ldi.sk nájdete linku pre deti a mladých ľudí, ktoré sa ocitli v náročnej situácii a potrebujú pomoc – LINKA: 116111 a krízovú linku pre deti stratené, hľadané, na úteku, ako i pre ich rodičov a príbuzných – LINKA: 116000
Linka dôvery Nezábudka linkanezabudka.sk – je tu pre ľudí, ktorí trpia depresiami, úzkosťami alebo sa nachádzajú psychicky náročnej situácii. Nonstop LINKA: 0800 800 566
Hotline linka OCHRÁŇMA.sk slúži na nahlasovanie potencionálne nelegálneho alebo zjavne nevhodného obsahu a je určená každému, kto sa s ním na internete stretol – ochranma.sk
Na stránke detstvobeznasilia.gov.sk nájdete pomoc pre deti, ale aj rodičov detí, ktoré sú obetami násilia – psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania.
Bezplatná a anonymná poradňa pre rodičov, učiteľov a všetkých, ktorí majú obavy z dopadu moderných informačných technológií nájdete na stránke – beznastrah.online.
Ďalšie zaujímavé projekty:
digiQ je organizácia, ktorá realizuje neformálne vzdelávacie aktivity, kampane a programy digitálnej gramotnosti, bezpečnosti online a kritického myslenia. Vzdelávajú aj mladých ľudí v dlhodobom programe digiPEERS. Odovzdávajú im vedomosti a zručnosti v spomínaných témach a oni ich odovzdávajú zase svojim rovesníkom v regiónoch. Prostredníctvom formulára na ich stránke môžete nahlásiť nelegálny obsah na internete: digiq.sk/nahlasto.
Stránka vlcata.sk informuje o zmysluplných hrách a technológiách, ktoré si zaslúžia pozornosť rodičov, pedagógov a všetkých, ktorí sa stretávajú s mladými hráčmi.
Bezpečne na nete – bezpecnenanete.eset.com/sk vás naučí spoznať základné riziká digitálneho sveta, poskytne praktické rady, ako sa pred nimi chrániť a prinesie aktuálne novinky zo sveta digitálnych technológií.
Projekt sk.sheeplive.eu – otvára všetky digitálne nástrahy v animovanej podobe a ponúka príručky na ich riešenie.
Platforma Mediálna gramotnosť+, za ktorou stojí Rada pre mediálne služby, spája organizácie, inštucie a odborníkov aktívnych v oblasti mediálnej gramotnosti na Slovensku. Aktuality, inšpirácie, ale aj tipy pre rodičov pravidelene publikuje v newslettri.
Chýba vám tu nejaká pomáhajúca organizácia? Dajte nám vedieť info@digitalnirodicia.sk, radi ju na stránku doplníme. Ďakujeme.